Blog

Kolejne spotkania – Referaty dla członków SEP na Uniwersytecie Zielonogórskim

autor: SEP data: wrz 04, 2023 kategoria: SEP comments: Możliwość komentowania Kolejne spotkania – Referaty dla członków SEP na Uniwersytecie Zielonogórskim została wyłączona

UWAGA !!!! UWAGA !!!!!
Zmiana terminu z powodów niezależnych od organizatorów  wykładu Pana prof. Roberta Smoleńskiego z 11.05.2023r. na 18.05.2023r.

Zarząd Koła SEP przy Oddziale Enea Operator Sp. z o.o. wraz z Uniwersytetem Zielonogórskim – Instytutem Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki chciałby zaprosić wszystkich członków na kolejne spotkanie z naszego cyklu spotkań, które odbędzie się w dniu 18.05.2023r. o godz. 17:00:

Prof. Robert Smoleński
„Modułowy atom wsparcie zielonej transformacji energetycznej”

W ramach wykładu zaprezentowane zostaną wyniki pomiarów z wykorzystaniem jednego z najnowocześniejszych na świecie systemów tzw. inteligentnego opomiarowania obejmującego. Przedstawione zostaną problemy związane z niestałą dostawą energii ze źródeł odnawialnych oraz wyzwania jakie obecnie stanowią bilansowanie oraz magazynowanie energii w systemach elektroenergetycznych. Na tej podstawie zaprezentowana zostanie koncepcja modułowych reaktorów atomowych jako wsparcia dla zielonej transformacji w województwie lubuskim. Małe reaktory modułowe (SMR) dają możliwość wykorzystania energetyki jądrowej bez czaso- i kosztochłonnych inwestycji w elektrownie systemowe. SMR mogą stanowić bezpieczne wsparcie dla systemów energetycznych bazujących na odnawialnych źródłach energii (OZE).


Kolejne spotkanie pt. jak niżej odbędzie się w dniu 25.05.2023r. o godz. 17:00:

dr inż. Piotr Leżyński
„Funkcje inwerterów solarnych do wspierania systemu elektroenergetycznego”

Udział energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł w systemie elektroenergetycznym dynamicznie wzrastał na przestrzeni ostatnich lat. Spory udział w tej produkcji miały instalacje prosumencki niedużych mocy (poniżej 50 kW), których głównym elementem jest Inwerter solarny. Przedmiotem wykładu będą podstawowe funkcje inwerterów, wynikające z obowiązujących przepisów, których zadaniem jest stabilizowanie systemu elektroenergetycznego. Niektóre funkcje mają charakter arbitralny i działają bez względu na intencje właściciela, natomiast niektóre funkcje mogą być dezaktywowane lub parametryzowane przez obsługę. Znajomość tych funkcji jak i wymagań prawnych pozwoli w bardziej świadomy sposób korzystać z inwerterów.

Wszystkie powyższe spotkania odbędę się na Uniwersytecie Zielonogórskim w sali 102 w budynku dydaktycznym A2.

Comments are closed.

  • Oddział Zielonogórski

  • SEP – Oddział Zielonogórski

    Bardzo serdecznie witamy na stronie zielonogórskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Znajdą Państwo tutaj najważniejsze informacje na nasz temat, a także bieżące aktualności i wydarzenia z naszej działalności. Zapraszamy do kontaktu.